Dalga tipleri


Ne kadar üretim yaparsanız yapın ürünlerinizi koli (ambalaj) olmadan göndermeniz mümkün değildir. Bu yüzden ürünlerinizin doğru ve zarar görmeyecek şekilde taşınması için kolinin kalınlığı ve kalitesi önemlidir. Koli kalınlığı dalga tipine göre, kalitesi de kağıt çeşidine göre farklılık göstermektedir.5 çeşit kağıt,  4 çeşit de  dalga tipi vardır. Kağıt çeşitleri Kraftliner, Beyaz Kraftliner, Testliner, Beyaz Testliner ve  Fluting (Saman) dalga tipleri de B Dalga (İnce Dalga), C Dalga (iri,Orta Dalga),C+B Doppel ve E+B Doppel (mikro dopel) dir.

Dalga tipleri

ince dalga

B Dalga (İnce Dalga) : Bir metredeki oluk sayısı 150 – 184, oluk yüksekliği 2,1 mm-2,9 mm. arasında olan oluklu mukavvadır. Oluk yüksekliklerinin ve dalga aralıklarının az olması nedeniyle yüzey ezilmesine karşı diğerlerinden daha dayanıklı olan B dalga, diğerlerine baskıya daha uygun yüzeye sahiptir.

iri dalga koli

C Dalga (Orta Dalga) : Bir metredeki oluk sayısı 120 – 145, oluk yüksekliği 3,5 mm. – 3,7 mm. arasında olan oluklu mukavvadır. C tip, en iyi alt ve üst sıkıştırma ayanıklılığı sergiler.

mikro

E Dalga (Mikro Dalga) : Bir metredeki oluk sayısı 275 – 310, oluk yüksekliği 1,15 mm. – 1,65 mm. arasında olan oluklu mukavvadır. İnce bir dalga olan E dalga oluklular; dayanıksız tüketim malları ve hediyelik ambalajlar için üretilir.

dopel koli

C+B Doppel: 6 mm ± 0,5 yüksekliğindeki bu dalga iki dalganın birleştirilmesinden meydana gelmiştir. Kutu olarak kalınlığı, mukavemet değerleri, koruyuculuk ve taşıma özelliği diğer dalgalara göre çok yüksektir. Büyük ebatlı kutular, plastik kutuları, ağır olan gıda şekerleme ve bakliyat kutuları, dağıtım kanallarında çok el değiştiren ürünler için, genel ihracat kutuları olarak yoğun olarak kullanılmaktadır.

mikro dopel

E+B Doppel (mikro dopel): Yüksekliği yaklaşık 4,2 mm ile 5,8 mm arasındadır ve bir metredeki oluk sayısı 150 -184 arasında değişir.

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin